0%

اگزاست فن

اگزاست فن‌های مورد کاربرد  در سه تیپ سقفی ، اکسیال (محوری) و سانتریفیوژ است . از لحاظ فن، اگزاست فن‌ها می‌توانند دارای فن محوری و یا سانتریفیوژ باشند. اگزاست فن‌ها عموما قدرت هوادهی بین ۱۰۰۰ تا 6000 را دارند و عموما برای خروج هوای بسیار نامطبوع از محیط به کار گرفته می شوند .

اگزاست فن

اگزاست فن های صنعتی با نیروی برق کار می‌کنند؛ رویه کلی آن شامل جریان برق است که از میان سیستم آن عبور می‌کند و موتور را به چرخش درمی‌آورد و در نتیجه، پره‌های اگزاست فن نیز به حرکت درمی‌آیند .

عملکرد فن سانتریفیوژ بر اساس دو عامل است
1-نیروی گریز از مرکز (که به همین دلیل این فن‌ها به فن سانتریفیوژ معروف شده اند)
2-انحراف جریان ‌های هوا به وسیله پره‌های فن از حالت شعاعی به سمت خروجی فن ، به طوری که زاویه بین ورود و خروج مولکول‌های هوا ۹۰ درجه است . فن سانتریفیوژ برای حجم کم هوادهی (نسبت به فن‌های آکسیال با قدرت مشابه) و فشار استاتیکی بالا  استفاده می شود

عواملی که در انتخاب اگزاست فن باید مد نظر قرار داد
1-نوع فن (سانتریفیوژ یا آکسیال)
2-ظرفیت دبی حجمی هوای مورد نیاز جهت جابجایی ( مترمکعب در ساعت یا فوت مکعب در دقیقه )
3-فشار استاتیکی فن (در خصوص فن های سانتریفیوژ فوروارد یا بکوارد)
4-تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
5-ابعاد و جنس پره های فن (بخصوص در مورد ابعاد فن های آکسیال یا پنجره ای)

اگزاست فن

البته در طراحی سیستم جابجای هوا در اگزاست فن ها باید به عواملی زیر نیز دقت نمود :
الف) سیستم کانال کشی (طول *ابعاد*تعداد دریچه ها) ، رطوبت محل نصب ، اسیدی یا بازی بودن هوای عبوری ، ضد انفجار و ضد جرقه بودن الکتروموتور ودمای هوای عبوری نیز تا حدی در سفارش فن هوادهی و اجرای سیستم های تهویه مهم تلقی می گردد.

ب) نوع فن مورد استفاده باید با کاربرد آن تطابق داشته باشد. فن های اکسیال معمولا جهت جا به جایی هوا بین محیط های مجاور و اختلاف فشار های کم استفاده می شوند . فن های سانتریفیوژ فوروارد جهت هوادهی زیاد و فن های بکوارد جهت کاربردهایی با فشار بالاتر استفاده می شوند . کاربرد فن های رادیال سقفی نیز مکش هوا از محیط های بزرگ و پراکنده کردن آن در محیط  باز می باشد .

ج) منحنی عملکرد فن بیانگر میزان هوادهی فن در فشار های مختلف می باشد.فن های اکسیال بهتر است فقط برای فشار های خیلی پایین و حالت تخلیه آزاد استفاده شوند که در آن صورت حداکثر هوادهی را خواهند داشت.در مورد فن های سانتریفیوژ یافتن نقطه کارکرد فن با توجه به دبی مورد نیاز و افت فشار سیستم در منحنی عملکرد فن ضروری است .

captcha

WhatsApp chat