چيلرصنعتي هواخنک و اجزای آن

چیلر صنعتی هوا خنک

چيلرصنعتي هواخنک و اجزای آن

 

 

چيلرصنعتي هواخنک و اجزای آن

چیلر صنعتی هواخنک يک نوع سیستم تبرید است که برای کاهش دمای ماشین آلات، فضاهای صنعتی و سیالات پردازشی با حذف گرما از سیستم و انتقال آن به محيط بيرون استفاده می شود. چیلرهای صنعتی برای تنظیم دما در چندین فرآیند صنعتی مانند قالب گیری تزریقی، آبکاری فلزات، ميادين نفتی و فرآوری مواد غذایی ضروری هستند.

چرا از چیلر استفاده کنیم؟

سیستم های چیلر صنعتی برای کاربردهایی که در آن دماهای عملیاتی سخت مورد نیاز است مفید هستند. هنگامی که چیلرها با سيستمهاي حساس به دما ادغام می شوند، از آسیب حرارتی به تجهیزات فرآیند جلوگیری می کنند و از عدم تغییر محصولات نهایی در اثر قرار گرفتن در معرض دماهای نامناسب اطمینان حاصل می شود.

 

نحوه عملکرد

چیلرهای صنعتی بر اساس اصول عملکرد زیر کار می کنند.

تغییر فاز: هنگامی که مبرد مایع گرم می شود، تغییر فاز به گاز تبدیل می شود و هنگامی که مبرد گازی فوق خنک می شود، دوباره به مایع تبدیل می شود.

جریان گرمایی: انرژی گرمایی همیشه از ناحیه ای با غلظت بالا به ناحیه ای با غلظت پایین تر جریان می یابد.

نقطه جوش: کاهش فشار روی یک مایع باعث کاهش نقطه جوش آن و افزایش فشار باعث افزایش نقطه جوش آن می شود.

 

چیلر صنعتی هوا خنک

چیلرهای تراکمی با گردش مایع مبرد در لوله ها از ميان اجراي چيلر اصطلاحا توليد سرمايش مي کند. این امر گرما را از آب در گردش فرآيندها مي گيريد و بهم برد منتقل می‌شود. مبرد گاز شده نيز توسط بخشهاي ديگر مجدد خنک و مايع شده و چيلر آن را برای یک چرخه جدید سرمايش صنعتي آماده می‌کند.

چیلرها از چهار جزء ضروری تشکیل شده اند: یک اواپراتور، یک کمپرسور، یک کندانسور و یک شير انبساط.

 

فرآیند با ورود مبرد کم فشار به اواپراتور شروع می شود. در داخل اواپراتور، مبرد چیلر گرم می شود و باعث تبديل آن به گاز مي شود. در مرحله بعد، مبرد گازی وارد کمپرسور می شود که فشار آن را افزایش می دهد.

مبرد پرفشار به سمت کندانسور می رود، که با استفاده از آب خنک کننده برج خنک کننده یا هوای محیط اطراف، گرما را دفع می کند و آن را به مایعی با فشار بالا متراکم می کند. مبرد پرفشار شده سپس به يونيت انبساط می رود که شامل يک شير است که به عنوان واحد کنترل کننده برای محدود کردن جریان مبرد عمل می کند.در نتیجه، فشار مبرد کاهش مي يابد و فرآیند سرمايش را دوباره آغاز می‌کند. کل فرآیند به عنوان چرخه تبرید شناخته می شود.

 

اجزای اصلی چیلر

اجزای چیلر تراکمي هواخنک شامل موارد زیر است:

کندانسور

کمپرسور

اواپراتور

شير انبساط

يونيت برق قدرت

کنترل پنل

 

چیلر صنعتی هوا خنک

کندانسور

عملکرد واحد کندانسور چیلر حذف گرما از مبردی است که در چیلر به گردش در می آید. این امر با گردش آب بین دستگاهي که نياز به خنک کاري دارده و کندانسور و دمیدن هوای خنک روی لوله های کندانسور برای چیلر هوا خنک به دست می آید.

 

کمپرسور

کمپرسور قلب محرک هر سیستم چیلر است. این دستگاه فشار لازم برای فشرده سازي و هدايت مبرد به بخشهاي مختلف چیلر برای رسیدن به خنک کاري و سرمايش لازم را ایجاد می کند. انواع مختلفی از کمپرسورها در دسترس هستند که محبوب ترین آنها از جمله کمپرسورهای اسکرال، اسکرو و سانتريفيوژ هستند. در گذشته از کمپرسورهاي پيستوني و رفت و برگشتي نيز استفاده مي شد که امروزه به دليل هزينه نگهداري بالا و راندمان پايين تر به شدت کاهش يافته است.

 

شیر انبساط

شير انبساط ترموستاتيکي يا الکتريکي که بین کمپرسور و اواپراتور قرار مي گيرد، برای انبساط مبرد عبوری از آن استفاده می‌کنند. این عمل باعث کاهش فشار و بالا رفتن ميزان جذب گرما از اواپراتور می شود.

 

اواپراتور

یک اواپراتور پس از شیر انبساط و در مسير قبل از کمپرسور قرار می گیرد و گرما را از آب در گردش جذب مي کند. آب خنک شده به سمت دستگاه توليدي که نياز به خنک کاري دارد مي رود و مبرد براي افزايش فشار وارد کمپرسور مي شود.

 

يونيت برق قدرت

هر چیلر دارای یک واحد براي تامين و کنترل برق قدرت دستگاه هست که انرژی الکتریکی مورد نياز را در سیستم کنترل می کند. اجزای یونیت برق معمولاً شامل استارت ها، پانل های مانیتورینگ برق و قطع کننده های مدار است.

 

کنترل پنل ها

کنترل پنل ها برای تنظیم کل فرآیند عملیات سرمايش و خنک کاري فعاليت می کنند. اين تجهيزات معمولاً سنسورها، آلارم‌ها و صفحه‌های نمایش را با هم ترکیب می‌کنند که به اپراتور اجازه می‌دهد سیستم را برای کنترل حرارتی بهینه تنظیم کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد